गर्मि मौसममा सितल दिने यि फल

गर्मीको मौसम आयो । यो मौसम ताजा, स्वादिष्ट र पोषक तत्वले भरिएका फलफूल पाउने समयपनि हो । विशेषगरी ती फलफूल जसमा पानीको मात्रा बढी हुन्छ । खरबुजा पनि ती गर्मी फलहरू मध्ये एक हो जुन सबैले पर्खिरहेका छन्। यसमा पोटासियम, भिटामिन र मिनरल्स प्रशस्त मात्रामा पाइन्छ जुन आँखा, मिर्गौला र रक्तचापका लागि राम्रो मानिन्छ। यसमा धेरै कम ग्लाइसेमिक लोड हुन्छ, त्यसैले यो फल मधुमेह रोगीहरूको लागि धेरै राम्रो मानिन्छ। आउनुहोस् जान्नुहोस् कि खरबुजाले शरीरलाई कुन–कुन रोगबाट टाढा राख्छ।

कब्जियत हटाउँछ – धेरैलाई गर्मीमा कब्जियतको समस्या हुन्छ । यस्ता व्यक्तिले खरबुजा खानुपर्छ । तरबूजमा प्रशस्त मात्रामा फाइबर हुन्छ जसले पेट सफा गर्ने काम गर्छ । यसमा प्रशस्त मात्रामा भिटामिन सी र एन्टिअक्सिडेन्ट पाइन्छ जसले प्राकृतिक प्रतिरक्षा बढाउँछ र मुटुसम्बन्धी रोगबाट टाढा राख्छ। युरिनरी ट्र्याक्ट इन्फेक्सनमा फाइदाजनक – युरिनरी ट्र्याक्ट इन्फेक्सन (यूटीआई) मा यो निकै फाइदाजनक हुन्छ। यसले शरीरका सबै विषाक्त पदार्थलाई बाहिर निकाल्छ ।

यति मात्र होइन तरबूजले गठियाको समस्यामा पनि राहत दिन्छ। गर्मीमा यसले शरीरलाई हाइड्रेटेड राख्छ र रगत बग्ने समस्यालाई पनि हटाउँछ। खरबुजा एक धेरै राम्रो फल हो जसले गर्मी सहन सक्दैन। आहारमा कसरी समावेश गर्ने – तरबूजको जुस बनाएर पनि पिउन सकिन्छ । यसका लागि फलका सबै बीउ निकालेर सानो टुक्रामा काट्नुहोस्। यसलाई मिक्सरमा पिसेर फिल्टर गर्नुहोस्।

यो ६ महिनाभन्दा माथिका बच्चाहरूको लागि पोषणको स्रोत हो। यसका अलावा मिल्कशेक बनाएर पनि पिउन सकिन्छ । यसका लागि, तरबूजलाई टुक्रामा काट्नुहोस् र दूध, क्रीम र आइस क्यूबहरू थपेर मिश्रण गर्नुहोस्।
खीर बनाएर पनि खान सकिन्छ । खरबुजा, तरवुजा, गुलियो खरबुजा अनेक नाममा यो फल पाइन्छ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
LIVE OFFLINE
track image
Loading...